TP-Link oferuje tani router TL-WR740N w cenie już od 57,50 (wg. Ceneo).
Router obsługuje standard Wireless N Lite (prędkość teoretyczna 150 Mbps przy szerokości kanału 40 MHz).

Jako, że to popularny produkt wśród użytkowników postanowiłem jeden z takich routerów wyjąć z pudełka i pokazać jego konfigurację.

Konfiguracja routera TP-Link TL-WR740N

tp-link wr740n box pudełko

Router ten nadaje się do podzielenia internetu radiowego zakończonego końcówką Ethernet, internetu kablowego lub ADSL, których modemy również zakończone są złączem Ethernet RJ-45.

W pudełku oprócz routera znajdziemy kabel ethernet, zasilacz, kabelki i płytę CD mającą ułatwić instalację. Oczywiście jest też instrukcja skrócona dla osób dociekliwych.

tp-link tl-wr740n zawartość pudełka

Jeśli macie laptopa to proponuję podłączyć się do urządzenia bezprzewodowo.  Nazwa sieci to TP-LINK_ oraz 6 znaków unikalnych dla konkretnego urządzenia zbieżnych z 6. ostatnimi znakami adresu MAC.

Na początek podpinamy kabelek od naszego dostawcy w gniazdo WAN oznaczone kolorem niebieskim.

tp-link tl-wr740n port WAN

Zakładam, że w komputerze na karcie sieci bezprzewodowej mamy ustawione otrzymywanie adresu przez DHCP.

Przystępujemy do łączenia się z naszym nowym routerem. W tym celu klikamy w zasobniku ikonkę sieci i rozwinie nam się panel – klikamy w TP-LINK_cośtam i rozpoczniemy procedurę łączenia się z TP-Linkiem.

Łączenie

Łączenie

Jak to już opanujemy i router przyzna nam adres z DHCP wchodzimy do przeglądarki internetowej i wpisujemy adres IP routera – domyślnie http://192.168.1.1/

użytkownik: admin
hasło: admin

Pierwsze logowanie na router

Pierwsze logowanie na router

I naszym oczom ukazuje się  panel zarządzania routerem. Najpierw musimy ustalić, czy nasz dostawca internetu dostarcza nam internet przy użyciu DHCP, statycznego IP czy PPPoE.

Panel konfiguracyjny TP-Link TL-WR740N

Panel konfiguracyjny TP-Link TL-WR740N

Jeśli w przypadku DHCP to sprawa jest w miarę prosta, bo router jest domyślnie ustawiony w tym położeniu. Jeśli operator dostarcza nam IP statyczne to informacjami przydatnymi od niego będą: adres IP, maska podsieci, brama sieciowa, adres dns1 i dns2.

W przypadku PPPoE – każdy użytkownik otrzymuje nazwę użytkownika i hasło.

Gdy już mamy wszystkie potrzebne dane wchodzimy w zakładkę Network, WAN i tam wybieramy sposób łączenia się (jeden z powyższych) i wprowadzamy dane otrzymane od operatora.

Wybór sposobu łączenia DHCP/Static IP/PPPoE w zależności od operatora

Wybór sposobu łączenia DHCP/Static IP/PPPoE w zależności od operatora

W zakładce LAN nie zmieniamy niczego, chyba, że posiadamy już w domu sieć opartą na innej adresacji prywatnej i chcemy ją dostosować. Zmiana taka może być także konieczna, jeśli operator sprzedający nam Internet używa tej samej adresacji po swojej stronie w celu dostarczenia nam Internetu. Nie powinien, ale może tak robić. Upewnijmy się więc czy adres od operatora nie jest z podsieci 192.168.1.x.

Ewentualna zmiana ustawień sieci LAN

Ewentualna zmiana ustawień sieci LAN

Przed nami kolejny, bardzo ważny krok – w zakładce Wireless ustawiamy nazwę naszej sieci – zamiast TP-LINK_cośtam ustawiamy sobie np. Wirelessblog.pl – ta nazwa będzie widziana przez laptopy, telefony, iPady i inny sprzęt sieciowy jako nazwa naszej sieci. Doradzam nazwy krótkie i neutralne.

Ustawianie SSID (nazwa sieci)

Ustawianie SSID (nazwa sieci)

Kolejnym krokiem jest ustawienie szyfrowania. Po co? Raczej nie chcemy, aby nasi sąsiedzi lub osoby przypadkowe korzystały z naszego internetu. Powodów jest kilka – po pierwsze – zabierają nam pasmo, spowalniając nasz Internet. Po drugie mogą wykorzystać nasz Internet do niecnych celów – jeśli ktoś z naszego Internetu włamie się do banku, poczty lub konta na Facebooku komuś, Policja odwiedzi nas a nie sprawcę.

Ustawianie szyfrowania WPA2-PSK

Ustawianie szyfrowania WPA2-PSK

Wybieramy więc szyfrowanie WPA2-PSK i podajemy wybrane przez nas hasło. Jego podanie przy próbie połączenia zapewni nam dostęp do sieci.

Po wciśnięciu przycisku click here to reboot, a następnie przycisku reboot, urządzenie zresetuje się i będziemy musieli na nowo połączyć się z siecią.

Ponowne uruchomienie routera

Ponowne uruchomienie routera

W końcu przed chwilą ją stworzyliśmy. Po około minucie powinna pojawić się nowa sieć, którą stworzyliśmy przed chwilą – wybieramy ją i przy zapytaniu o hasło podajemy hasło, które wcześniej wpisaliśmy do routera.

Wybór naszej nowej sieci

Wybór naszej nowej sieci

Wprowadzanie hasła WPA2-PSK

Wprowadzanie hasła WPA2-PSK

Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie po chwili powinniśmy cieszyć się bezpiecznym bezprzewodowym dostępem do internetu w całym (lub części jeśli ktoś ma duże domostwo) domu.

Voila! Jesteśmy połączeni z siecią

Voila! Jesteśmy połączeni z siecią

Pozostaje jeszcze kwestia zmiany hasła do ustawień routera – wówczas kolega, który nas odwiedzi i podamy mu hasło nie będzie mógł bawić się w mega-hakera i zmienić nam dla żartu np. nazwy sieci. W tym celu wchodzimy znów do panelu naszego routera i w zakładce System Tools -> Password zmieniamy hasło na nowe. Jest to hasło logowania do panelu naszego routera.

I tak oto zyskujemy działającą sieć bezprzewodową w domu i okolicach.

Zobacz także Jak skonfigurować D-Link Dlinkgo go-rt-n150