D-Link oferuje supertani router w standardzie Lite-N (150 Mbps teoretycznego przesyłu). Ponieważ jest to jeden z najtańszych routerów dostępnych w popularnych marketach RTV-AGD, postanowiłem przyjrzeć mu się bliżej i opisać trud jego konfiguracji.

 

W pudełku znajdziemy instrukcję szybkiej konfiguracji (tylko w języku angielskim), kabel zakończony wtyczkami RJ-45, zasilacz i router z anteną.

 

 

Konfiguracja jest dość łatwa, gdyż producent wyposażył urządzenie w kreator, który domyślnie bardzo łatwo pozwala uruchomić urządzenie i przygotować do szybkiego współdzielenia internetu w domu.

Nie brakuje też opcji dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

 

Po podłączeniu urządzenia do prądu i podpięciu Internetu do gniazdka RJ-45 opisanego jako „Internet” (oznaczone kolorem żółtym) można przystąpić do konfiguracji urządzenia.

Zakładam, że w komputerze ustawiony jest DHCP na karcie wi-fi.

Ustawianie DHCP na karcie wi-fi

Ustawianie DHCP na karcie wi-fi

 

Gdy już upewnimy się, że DHCP jest ustawione, router włączony i podłączony internet do właściwego gniazda możemy połączyć się bezprzewodowo z naszym routerem.

W windowsie klikamy na ikonkę połączeń sieciowych. Naszym oczom powinno ukazać się okienko podobne do tego:

Łączenie się z nowym routerem D-Link

Aby się połączyć klikamy prawym przyciskiem w nazwę sieci (dlink) i wybieramy połącz.

Wybieramy Połącz

Po połączeniu (jeśli nasz router jest świeżo wyjęty z pudełka) Windows zapyta nas czy konfigurować router. Ja standardowo wybieram „Połącz z siecią bez jej konfigurowania„, ponieważ wolę mieć większą kontrolę nad tym co się dzieje. I tak też doradzam wybrać.

Połącz z siecią bez jej konfigurowania

Gdy już wybierzemy tą opcję, musimy uruchomić przeglądarkę internetową i wejść na stronę http://192.168.0.1/

Naszym oczom ukaże się prosty kreator, w którym, jeśli nasz usługodawca internetowy dostarcza nam adres za pomocą DHCP (większość kablówek), będziemy mieli niewiele do zrobienia.

Kreator konfiguracji D-Link

 

W tym konfiguratorze możemy ustawić SSID, czyli nazwę pod którą nasza sieć będzie widoczna, szyfrowanie (żeby nikt niepowołany nie korzystał z naszego internetu), oraz ograniczyć dostęp do ustawień routera za pomocą hasła.

UWAGA – jeśli Twój dostawca dostarcza Ci internet za pomocą statycznego IP, lub PPPoE – instrukcja jak dostać się do ustawień zaawansowanych na końcu.

Gdy już router połączy się z internetem przez DHCP w obszarze Internet Settings ukaże się zielony napis „Connected”.

Połączony przez DHCP

Przystąpimy teraz do skonfigurowania nazwy i klucza sieciowego sieci bezprzewodowej. W tym celu w Polu Wireless Settnings wciskamy „Configure”.

 

Konfiguracja SSID i klucza WPA2

Konfiguracja SSID i klucza WPA2

Po wprowadzeniu klucza możemy uznać, że nasza sieć jest już zabezpieczona. Wciskamy Save i musimy na nowo połączyć się z siecią o nowej nazwie i haśle.

Zakończenie konfiguracji po ponownym połączeniu się z siecią

 

Tutaj kończy się konfiguracja podstawowa. Jeśli nasz usługodawca dostarcza nam adres w sposób statyczny lub za pomocą PPPoE to wchodzimy w manual setup.

 

Manual Setup

Manual Setup

W tej zakładce wybieramy manual internet connection setup

 

Manual Internet Setup

Manual Internet Setup

W następnym ekranie mamy do wyboru typ naszego połączenia. Wybieramy prawidłowy typ i wypełniamy niezbędne dane, dostarczone przez dostawcę internetu.

 

Ustawianie PPPoE lub statycznego IP

Ustawianie PPPoE lub statycznego IP

Wypełniamy dajemy save i ogień! :)

 

Edit:

Użytkownik Pio pyta czy ten router wspiera 40 MHz i czy da się wyłączyć NATa.

Tak, jedno i drugie jest wspierane – odpowiednie opcje można odnaleźć na poniższych zrzutach:

 

 

Jeśli chodzi o zasięg, to niestety antenka i standardowa moc radia wystarcza na pokrycie kilku pokoi na jednym poziomie. W przypadku stropów wylewanych betonowych z dużą ilością zbrojenia ten router może mieć spore problemy z przebiciem się przez nie. Transfery maksymalne jakie udało mi się uzyskać to 55-60 Mbps (laptop wi-fi do komputera stacjonarnego).